Recliners
-
Movie Man 6380229 Zero Wall Recliner
(Recliners - Manual)Is being overly comfortable even possible? It’s worth finding out in this large-scale recliner. Wrapped in the plushest of upholstery, it’s perfectly cushioned in all the right places. The generous seat and tall back are specially crafted to provide extra support and comfort for broader and taller individuals. Pillowy cushions wonderfully accommodate movie marathons and afternoon catnaps.
$589.95
$1,009.95
Save $420.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Movie Man |
| Motion Type | Manual |
| Style | Traditional |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Wall Recline |
| Additional Information |
• One-pull reclining motion • Steel to the floor construction; steel seat box; steel floor rails • Heavy gauge sinuous springs • Reinforced floor glides • Attached cushions • High-density foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester velvet upholstery • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • 47" back height • Mech rated for 400 lbs. • Arm height: 27" • Fully reclined length: 71" • Distance between recliner and wall: 3" • Footrest height: 20" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 25 inch(es) / 63.5 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 45 inch(es) / 114.3 cm |
| Height | 47 inch(es) / 119.38 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 124.01 lb(s) / 56.25 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Height | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 128.99 lb(s) / 58.51 kg |
| Volume | 28.5 cu. ft. / 0.81 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052847789 |
-
Everyone can have the best rest in the house with this queen sofa sleeper. Its nailhead trim puts the + More
-
With plush cushions and wraparound pillow top arms, this sectional takes comfort to a whole new level. Faux + More
-
This sofa feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it a + More
-
$2,139.95
Save $890.00
$1,249.95
Modmax 92102S13 3 pc Sectional with Audio Console
(Loveseats - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this seating package ties your transitional seating area + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Craft a curated, cozy seating area or reading nook with this swivel accent chair. For a luxurious lounging + More
-
$2,289.95
Save $960.00
$1,329.95
Trinell W446W8 4 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its rustic finish and + More
-
Is being overly comfortable even possible? It’s worth finding out in this large-scale recliner. Wrapped in + More
